PDM - Paralog Dokümantasyon Merkezi
Doküman Arama:

PDF – Emanet İşlemleri

Derece Yazılım PARALOG® Yakamoz ve üzeri Ticari Paketlerde kullanılmak üzere Emanet İşlemleri adında yeni bir modül geliştirilmiştir. Emanet işlemleri kullanıma alındığında normal fatura ve irsaliye dışında ayrı bir adım altında Emanet Faturası ve Emanet İrsaliyesi düzenlenebilecektir. Bu yapı ile ileriye dönük gelirlerin takibini sağlayacak bir düzen oluşturulur.

Emanet işlemlerinin en önemli özelliği faturanın resmi olarak baştan kesiliyor olması ve bu faturanın satış gelirlerine anında yazılmamasıdır. Fatura kesildiği için ilgili cari hesap borçlandırılır fakat stok kayıtları ile satış gelirlerinde değişiklik olmaz. Kesilen fatura ancak irsaliye düzenlenip mal teslimi yapıldıktan sonra satış gelirine dönüşecektir.

Emanet işlemlerinin çalışma biçiminde gözlenen bu farklılık,  işletmenin gelecek dönem gelirlerinin kayıt altına alınmasını hedefleyen esnek bir yapı olarak değerlendirilmelidir. Özellikle ihale usulü çalışılan ya da özel anlaşmalara bağlı olarak ticari ilişkilerin yürütüldüğü cari hesaplara ait kayıtların tutulması klasik sipariş-irsaliye-fatura takip yöntemlerine aykırılıklar içerir. Derece Yazılım,  PARALOG® Ticari Paketlerine eklediği Emanet İşlemleri modülü ile sözü geçen aykırılıkları ortadan kaldırarak her iki çalışma biçimini sağlıklı biçimde bir arada sunmaktadır. Böylece hem normal müşteriler hem de ihale usulü çalışılan müşterilere ait kayıtlar bir arada ve uyum sorunu yaşanmadan kullanılabilmektedir.

Yazıda emanet işlemleri detaylı olarak incelenmekte, program adımları ve kayıtların muhasebeleştirilmesi üzerine bilgiler verilmektedir.

Bu yazının tamamını okumak ve çeşitli ekran görüntüleriyle desteklenmiş örnekleri incelemek için aşağıdaki linki kullanınız. 

Emanet_Islemleri.pdf