PDM - Paralog Dokümantasyon Merkezi
Doküman Arama:

PDF – Fişlerde Kontrol Tarihi Uygulaması

Derece Yazılım PARALOG® serisi programlarda pek çok fiş giriş ekranı bulunmaktadır. Stok, Cari, Hizmet, Kasa, Banka, Üretim ve Muhasebe gibi kavrama ilişkin günlük işlemler, alım ve satış hareketleri, siparişler, iadeler, virman, devir ve transferler fiş kayıtları oluşturularak yapılmaktadır.

Kayıt sırasında fark edilmeyen hatalarının düzeltilmesi ve tutarsızlıkların ortadan kaldırılabilmesi için belli kullanıcılara fişleri değiştirme ve silme yetkisi verilebilmektedir. Bu durum kullanıcı tanımlamalarındaki izinler ile denetim altına alınmıştır.

Girilen kayıtların doğruluğu ve bütünlüğü çeşitli tarih aralıkları için alınacak raporlar ve analizler ile denetlenir. İnceleme sonucu fişlerde tespit edilen muhtemel sorunlar giderildiğinde artık tutarlı bir dönem elde edilecektir. Ulaşılan bu tutarlı noktanın korunması önemlidir. Sonuçların değişmemesi ve tutarlılığın korunması amacıyla incelenen döneme ait fişlerin değiştirilmesine, silinmesine ya da yeni fiş eklenmesine izin vermeyecek bir yöntem olarak Kontrol Tarihi kavramı geliştirilmiştir ve bu yazının konusunu oluşturmaktadır.

Bu yazının tamamını okumak ve çeşitli ekran görüntüleriyle desteklenmiş örnekleri incelemek için aşağıdaki linki kullanınız. 

Fislerde_Kontrol_Tarihi_Uygulamasi.pdf