PDM - Paralog Dokümantasyon Merkezi
Doküman Arama:

PDF – Genel Dekont

Stok maliyet hesaplaması yapılan işletmelerde alım ve satış hareketleri ve iadeler sonucunda maliyetlerin düzgün olarak hesaplanabilmesi amaçlanır.

Stok maliyetlerinin ayrıntılı olarak takip edildiği işletmelerde alım ve satışlardan kaynaklanan giriş ve çıkışlar çeşitli şekillerde maliyetleri etkilemektedir. Fakat iade gibi işlemlerin ise stok maliyetlerini değiştirmemesi istenir. Bununla birlikte yapılan harcamalar ve çeşitli giderlerin de maliyetler üzerinde ne şekilde etkili olacağı ya da olmayacağı da bilinmelidir.

PARALOG® ticari paketlerinde stok maliyetleri kullanıcının kolayca takip edebileceği biçimde tasarlanmıştır. Bu anlamda kullanıcının maliyet kavramını doğru algılayabilmesi için hangi kritere göre hesaplama yapıldığını bilmesi yeterlidir. Bu yazıda maliyet kavramı tüm detaylarıyla anlatılmayacaktır. Maliyet takibinde Genel Dekont adımıyla gerçekleştirilen hareketlerin etkileri üzerinde durulacaktır.

Bu yazının tamamını okumak ve çeşitli ekran görüntüleriyle desteklenmiş örnekleri incelemek için aşağıdaki linki kullanınız. 

Genel_Dekont.pdf