PDM - Paralog Dokümantasyon Merkezi
Doküman Arama:

PDF – Konsinye İşlemleri

Konsinye, ticari mallara ait mülkiyet (sahiplik) haklarını devretmeden, satışla ilgili sorumlulukları yüklenmesi koşuluyla satılmak üzere bir başkasına (komisyoncuya, bayiye, aracıya) gönderilmesidir. Bu sistem, toptan ve perakende satış yapan işletmelerin merkezi ile şubeleri arasında uygulanabileceği gibi ana distribütör ile bayileri arasında da işletilebilir.

Konsinye işlemlerinde malı gönderen ve asıl sahibi durumundaki firma mallarla ilgili depolama maliyetlerini düşürerek kazanç sağlarken, satıcı firma ise elinde bulunan mallar için sattıkça ödemesini yaparak ödeme kolaylığı ve anında tedarik edebilme gibi avantajlardan yararlanır.

Konsinye işlemleri, malların asıl sahibi durumundaki firma ile satışı yapan diğer firma arasında yapılan anlaşmalar çerçevesinde yürütülen ve yaygın olarak kullanılan bir ticari yöntemdir. Konsinye işlemleri kullanmaya başlayan firmalar, mevcut ticari takip yöntemlerini de bu yeni duruma göre uyarlamak durumundadır.

Bu yazının tamamını okumak ve çeşitli ekran görüntüleriyle desteklenmiş örnekleri incelemek için aşağıdaki linki kullanınız. 

Konsinye_Islemleri.pdf