PDM - Paralog Dokümantasyon Merkezi
Doküman Arama:

PDF – Muhasebeleştirme Sırasında Otomatik Kategori

Banka taksitli kredi alımlarında vadelere göre geri ödenecek taksit tutarları ve faizlerinin muhasebeleştirilmesi sırasında program tarafından otomatik kategori oluşturulması hakkında örnek bir uygulama aşağıda verilmiştir. Bu özelliğin kullanılabilmesi için 3.6.6.38 ve üstü versiyonlar kullanılır.

Taksitli kredi alımı sırasında faizlerin her birini ayrı muavinler açarak muhasebeleştirmek isteyen kullanıcılar için geliştirilen bu yeni özellik, her kredi ve faizi için muavin hesap oluşturma sıkıntısını ortadan kaldırmaktadır.

Program tarafından otomatik olarak oluşturulacak kategorilerin kullanılmasıyla son derece kullanışlı ve raporlama açısından pratik bir hesap planına ulaşılır. Sadece kredi faizlerinin muhasebeleştirilmesi için değil, diğer tüm masraf ve çeşitli gelir/gider takiplerinde de aynı yöntemin kullanılması önerilir.

Otomatik olarak oluşturulan kategoriler programın kullanıcıya sağladığı ekstra bir özellik olup, programın eski sürümlerinde de manuel olarak kategori tanımlaması yapılabilmekte ve etkin biçimde kullanılabilmektedir.

Bu yazının tamamını okumak ve çeşitli ekran görüntüleriyle desteklenmiş örnekleri incelemek için aşağıdaki linki kullanınız. 

Muhasebelestirme_Sirasinda_Otomatik_Kategori.pdf