PDM - Paralog Dokümantasyon Merkezi
Doküman Arama:

PDF – Promosyon Uygulamaları

PARALOG® Reyon Serisi programlar ve diğer ticari paketlere modül olarak eklenen yazarkasa aktarım fonksiyonları devreye alındığında ticari programdaki stok, cari ve satışa ait diğer bilgiler yazarkasalara ve POS’lara aktarılabilmekte, buna karşılık yazarkasadan ve POS’lardan satış bilgileri de programa yüklenebilmektedir.

Yazarkasa ve POS aktarımlarında market ya da mağazanın büyüklüğüne, müşteri portföyüne ve fiyatlandırma politikalarına bağlı olarak farklı türden cihazlar tercih edilmekte, bu cihazlarla kimi zaman haftada bir kez, bazen gün sonunda bazen de gün içinde defalarca veri güncellemesi ya da satış bilgilerinin programa yüklenmesi işlemleri yapılmaktadır. Talep edilen en önemli ihtiyaçların başında ise fiyatların güncellenmesi gelmektedir.

Bazı durumlarda fiyatların anında güncelleniyor olması dahi yeterli değildir. Bununla ilgili çarpıcı örnekler müşterilere göre farklı fiyat uygulamaları, peşin ve vadeli satışlarda ayrı fiyatların geçerli olması, toplam alışveriş tutarına göre müşteriye çeşitli hediye ürünler verilmesi, bir üründen alındığında diğer bir ürünün daha uygun bir fiyattan alınabilmesi gibi satış anında ortaya çıkacak durumların kontrolüdür. Bu örneklerdeki satış işlemlerine göre bir ürünün tek bir fiyatının olması durumu kabul edilemez. O halde farklı koşullara göre değişebilen fiyatların tanımlanabilmesine ihtiyaç duyulur.

Yukarıda sözü edilen ve satış anında ortaya çıkan koşullara göre belli olabilecek fiyatlar için kullanıcının binlerce farklı fiyat tanımlaması gibi uygulanması neredeyse imkansız bir durum doğar. Bu türden teşvik edici satış unsurlarının hayata geçirilebilmesi için tıpkı normal bir PC üzerinde çalışan ticari yazılımlara benzer bir programın POS tarafında çalışıyor olması ve gerekli kontrolleri süratle gerçekleştirmesi gerekir.

Bahsedilen özellik InterPOS MPOS2001 modellerinde mevcut olup sözü geçen POS sistemiyle karşılıklı veri alışverişi PARALOG® tarafından da desteklenmektedir.

Bu yazının tamamını okumak ve çeşitli ekran görüntüleriyle desteklenmiş örnekleri incelemek için aşağıdaki linki kullanınız. 

Promosyon_Uygulamalari.pdf