PDM - Paralog Dokümantasyon Merkezi
Doküman Arama:

PDF – Sayım İşlemleri

Stok takip sürecinin en önemli unsurlarından biri olan sayım işlemleri, işletmenin ambarlarındaki ürünlerin belli bir sisteme göre sayılması, sonuçlarının PARALOG® paketlerine sayım fişi olarak girilmesi, sayım farkı raporu alarak fark veren stokların tespit edilmesi ve nihai olarak sayım sonuçlarının güncellenmesi adımlarından oluşur. PARALOG® paketleriyle tarih ve yer kodu (ambar) belirtilerek yapılan sayım işlemleri, tüm stokların tek seferde sayılması ve sonuçların güncellenmesi şeklinde uygulanabildiği gibi kısmi sayım da yapılabilmektedir.

İşletmenin takip ettiği stokların çeşitliliği, yapısal özellikleri ve ek detaylar olup olmadığına bağlı olarak sayım işlemlerinin sıralaması, nasıl bir sistemle yapılacağı ve hangi yöntemlerin izleneceği ortaya çıkar. Stoklar için çok sayıda ek detay (hareket detayı, lot numarası, model, renk, koli, paket vb…) kullanıldığında sayım işlemlerinin yine bu ayrıntılara dikkat edilerek yapılması önemlidir.

Sayım işlemleri geleneksel olarak yılsonunda ya da yeni yıla girilen ilk haftalarda yapılır ve son stok durumu net olarak ortaya çıkarılır. Bu süreci minimum zamanda tamamlamak ve sayım sonuçlarını süratle programa girebilmek için bir dizi araç geliştirilmiştir. Yazıda bu araçların kullanımından söz edilmektedir.

Sayım işlemlerinden kaynaklanan farklar programda Sayım Fark Fişi şeklinde kayıt altına alınmakta ve stok miktarlarıyla ilgili değişim nedenleri incelendiğinde bu satırlar da gösterilmektedir.

Bu yazının tamamını okumak ve çeşitli ekran görüntüleriyle desteklenmiş örnekleri incelemek için aşağıdaki linki kullanınız. 

Sayım_Islemleri.pdf