PDM - Paralog Dokümantasyon Merkezi
Doküman Arama:

PDF – Yıl Sonu Devir İşlemleri – I

Derece Yazılım PARALOG® ticari paketlerinde işletmelere ait tüm sabit bilgiler ve bağlı hareketler yıllara ait veritabanı dosyalarında tutulur. Bir yıllık süre sonunda işletmeye ait mevcut verilerden yeni yılda kullanılmaya devam edilecek bölümü gelecek yıla aktarılır. Bu işlem devir olarak adlandırılır.

Farklı bir açıdan bakıldığında devir, işletmenin yeni yılda kullanacağı sabit bilgiler, tanımlamalar, muhasebe açılış kaydı, stok kodları, cari hesaplar ve bu kavramlara ilişkin son durumu bildiren bakiyelerin yeniden tanımlanması yerine bir önceki yıla ait verilerden daha pratik bir yöntemle ve kısa sürede aktarılmasını sağlar. Devir işlemi tamamlandığında mevcut veritabanındaki bilgilerde herhangi bir değişiklik olmaz ve aynen kalır.

PARALOG® Yakamoz Serisi Ticari programlarda Ticari Genel Parametrelerde yapılacak değişiklikle yeni yıla ait fişlerin de girilebilmesine izin verilebilir ve devir yapmadan yıllarca çalışılabilir. Ancak veritabanındaki kayıt sayısı arttıkça sorgulamalarda az da olsa performans düşüşü yaşanır. Ayrıca büyük boyutlu veritabanı dosyalarının yedeklenme ve yedekten geri dönüş süreleri gittikçe daha fazla zaman alacak ve boyutun fazla artması güvenlik riski oluşturacaktır.

PARALOG® Demirbaş Sistemi ve PARALOG® Personel Bordro Sistemi ise geçmiş yıllara ait datalara sıkça dönüş gerektirdiği ve veri yoğunluğu çok yüksek olmadığı için devir yapılmadan kullanılan programlardır.

Her ne kadar zorunlu olmasa bile sağlayacağı faydalar göz önüne alındığında devir için planlama yapılması ve çalışmalara devir yapılarak devam edilmesi pek çok açıdan yararlı olacaktır. Bu yazıda PARALOG® Yakamoz Serisi ve daha üst seviyede paketleri kullanarak devir işlemlerinin nasıl yapılacağı incelenecektir. PARALOG® Muhasebe ve İşletme Paketleri ile PARALOG® Bumerang Entegre Sistemi için devir işlemleri farklı dokümanlarla anlatılacaktır.

Bu yazının tamamını okumak ve çeşitli ekran görüntüleriyle desteklenmiş örnekleri incelemek için aşağıdaki linki kullanınız. 

Yilsonu_Devir_Islemleri-I.pdf