PDM - Paralog Dokümantasyon Merkezi
Doküman Arama:

PDF – Zorunlu Saha Tanımları

Derece Yazılım PARALOG® Ticari Paketleri tüm giriş ve sorgu ekranlarında, sonuca bir an önce ulaşılması ve eksik bilgilerin sonradan tamamlanmasına izin verilmesi amacıyla minimum bilgi girişine izin verilmektedir. İster yeni bir kayıt oluşturulsun, ister bir rapor alınsın veya form doldurulsun; tüm iletişim pencerelerinde programın işleyişini aksatmayacak ölçüde bilgi girişi yapılarak çalışmaya devam edilebilir.

Bu durum özellikle farklı bir programdan topluca veri aktarımı yapıldığı durumlar için oldukça kullanışlıdır. Kullanıcı, mevcut bilgilerden hangilerine ihtiyaç duyuyor veya güveniyor ise sadece bu kadarını içeri alarak daha sonra eksik kalan bölümlerini tamamlayabilir.

Minimum bilgi girişi özelliği ile pek çok rapor tek tuşla çalışabilmekte ve yeni bir stok kartı veya cari hesap tanımlanırken sadece kod ve açıklama yazılması yeterli olabilmektedir. İlk tanımlama sırasında boş bırakılan ya da geçici olarak doldurulan sahalar sonradan düzenlenerek bilgi girişi tamamlanabilmektedir.

Yukarıda bahsedilen kullanım kolaylığı bazı durumlarda dezavantaj oluşturabilmektedir. Zaman zaman giriş yapan kullanıcı tarafından unutulan ya da dikkat edilmediği için boş bırakılan sahalar nedeniyle (örneğin bazı cari hesapların vergi dairesi ve nosu yazılmadığı için B Formu çıkarılamaması) aksamalar ve zaman kayıpları meydana gelir. Bu durumda ya hiç devam edilemez ya da geçici olarak ilgili saha doldurulur. İlgisi olmayan girişler nedeniyle ileride düzeltilmesi gereken yığınla kayıt ortaya çıkar.

Halbuki bazı sahalara bilgi girişi tanımlama sırasında zorunlu kılınarak bu sorunun üstesinden gelinebilir. PARALOG® Ticari paketlerinde stok ve cari hesap tanımlama ekranlarındaki belli sahalar zorunlu sahalar arasına alındığında tanımlama yapan kullanıcı bu sahaları boş geçemez.

Bu yazının tamamını okumak ve çeşitli ekran görüntüleriyle desteklenmiş örnekleri incelemek için aşağıdaki linki kullanınız. 

Zorunlu_Saha_Tanimlari.pdf