PDM - Paralog Dokümantasyon Merkezi
Doküman Arama:

PDF – Yazarkasa Aktarımları – I

Alış veriş merkezleri, marketler ve perakende satış yapan mağazalarda satış noktalarında kullanılan yazarkasalar ve tartılı ürün satışlarında kullanılan gelişmiş teraziler ile PARALOG® arasında iletişim kurulması, stok, fiyatlar, barkodlar ve cari hesap bilgilerinin terazi ve yazarkasalara yüklenmesi ve satış işlemlerinin programa aktarılması işlemleri bu yazının konusunu oluşturmaktadır.

Öncelikle yazarkasa kavramını net olarak tanımlamak gerekir. Küçük ve orta ölçekli perakende satış yapan işletmeler ile esnafların kullandığı ve sadece perakende satış fişi kesme fonksiyonu olan ödeme kaydedici cihazlar yazarkasa olarak adlandırılıyor olsa bile bu yazıda sözü edilen yazarkasa kavramı dışındadır. Burada bahsedilecek olan yazarkasalar iletişim portu üzerinden bilgi alıp gönderebilen, kendi bağımsız hafızası, görüntüleme birimi bulunan, gelişmiş bir klavye ve/veya barkod okuyucusuna sahip ve tıpkı bir bilgisayar gibi çeşitli hesaplama, bilgi saklama ve iletişim kurabilme kabiliyetleri olan gelişmiş sistemlerdir. Piyasada NCR, Olivetti ve Sharp gibi üreticilere ait modeller mevcuttur.

Bu sistemlerin en gelişmiş olanları POS olarak adlandırılır. InterPOS (MPOS) ve HuginPOS ve IBMPOS gibi yaygın ürünler örnek verilebilir. POS’lar sensörlü yürüyen ürün bandı, elektronik tartı fonksiyonu, kredi kartlarından tahsilat yapabilme özelliği ve tıpkı bir bilgisayar gibi gelişmiş özel işletim sistemi olmasıyla yazarkasalardan ayrılmaktadır.

Yazıda bahsedilecek olan diğer bir aktarım ise terazilerle ilgilidir. Terazi denildiğinde stoklara ilişkin stok adı, fiyat, barkod ve garanti tarihi gibi bilgilerinin yüklenebildiği ve yaptığı tartım işleminin sonucunda belli bir tasarıma uygun olarak barkod etiketi basabilen cihazlardır. Bu cihazların kullanılması özellikle tartılarak satılan ürünlerin hatasız ve süratli biçimde satışını kolaylaştırmaktadır.

Bu yazının tamamını okumak ve çeşitli ekran görüntüleriyle desteklenmiş örnekleri incelemek için aşağıdaki linki kullanınız. 

Yazarkasa_Aktarimlari-I.pdf